Robotbrag 2023

DIRA Robotbrag 2023.

Robotbraget blev igen i år afholdt hos Teknologisk institut i Forskerparken i Odense. Åbningsdagen var onsdag d. 3 maj og læringsdagen var d. 4. maj.  Den første dag var for virksomheder, og brancher indenfor teknologisk institut, og anden dagen var for unge studerende og lærlinge. AB Electric deltog begge dage, og var til at finde i Cirkusteltet på stand 83.

“Vi havde stor fornøjelse med at tale med alle de interesserede fra branchen og især de nysgerrige unge studerende og lærlinge, som besøgte os om torsdagen” – Kasper Pries Nielsen

Hvad er DIRA Robotbrag?

DIRA er den danske industrielle robot forening, som er et aktivt netværk af udvikler, leverandører, aftagere, slutbrugerorganisationer og myndigheder med interesse for robotteknologi. De er en forening, der er med til at danne stærke netværks relationer og udvide sin viden indenfor Robot-og automationsbranchen. DIRA er den officielle leverandør for Danmarks data til den internationale IFR-statistik.

Hvert år uddeler DIRA en DIRA Automatiseringspris og en DIRA teknologipris.

Generelle billede af Danmark

Danmark var desværre ikke en del af top-10 listen i år for antallet af robotter pr. medarbejder på verdensplan. Men Danmark anses som værende konkurrencedygtige, gode til at fastholde arbejdskraft og specialister til at skabe værdi for samfundet. For at bevare denne status, kræver det at Danmark retter op på de sidste års mangler.

“Danske virksomheder er nødt til at gå op i gear, hvis vi også i fremtiden skal kunne konkurrere med udlandet – og ikke mindst løse de komplekse udfordringer, vores samfund står overfor. Det kræver nysgerrighed og en vilje til at skubbe til grænserne for, hvad der kan automatiseres.” Fortæller Centerchef ved teknologisk Institut – Læs mere her .

AB Electrics deltagelse

AB Electric deltog i samarbejde med Cognex Cooperation, hvor vi præsenterede en skæv vinkel på en stærk løsning. AB Electric er sammen med Cognex Cooperation Nordens stærkeste vision integrationspartner. Vi stod repræsenteret af vores direktør, Rune Wagnersen, Afd. Chef, Kasper Pries Nielsen, Safety, Bo Landry og Jesper Jørgensen.

Vi havde mange interessante samtaler om Vision løsninger, som kunne integreres i industrielle- og maskinapplikationer. Vi præsenterede vision processer, vis formål er at skabe processerne ensartet, sporbare og sikre en kvalitetssikring for vores kunder. Vores løsning, er et suppleret produkt, der kan være med til at sikre en bedre detalje orienteret kvalitetssikring, så kunden føler sig mere komfortabel og sikker. Ligeledes skaber vores løsning muligheder for at måle forskellige produkter, og sikre at alle detaljer er på plads.

Vores kunder skal kunne bruge vores produkter, på at effektivisere deres arbejdsplads og sikre på første stadie at deres produkter bliver udarbejdet, trykt, produceret etc. som ønsket.  Vi fokusere på at vores teknikere er med til at danne softwaren og dataene for at kvalitets sikre dokumentationen over for kunderne.

“Det var en helt vildt fed oplevelse at være med i år. Hele teltet havde fart over feltet, og de to dage gik så stærkt. Der var stor interesse i at besøge vores laboratorium i Kolding – det sikrede os mange kaffe møde i huset. Med det sagt har vi selvfølgelig altid tid til flere interesserede, der søger viden om vision løsninger.” – Kasper Pries Nielsen og Bo Landry

Overstående udtalelse tyder bestemt på at der er fart over teknologiens udvikling, og derfor skal vi følge med. Når det er sagt, har der til Robotbraget været en bemærkelsesværdi afmærkning på industrien af Corona og Krigen. Mange dele af verden er lidt bagud og én ting de sammen er enige om er at skabe mere automation i verden.

AB Electrics forbedring til næste år er helt klart at komme med endnu flere løsninger end før. Det handler simpelt og aldeles om at vise, hvad vi er i stand til og at vi har noget der er anderledes.

Se vores opslag fra Robotbraget 2023 på LinkedIn her.

 

Felt